تحول در برنامه های رادیویی و تلویزیونی یك ضرورت گریز ناپذیر است

امروزه ایجاد تحول و هم افزایی ساختاری در برنامه های رادیویی و تلویزیونی یك ضرورت گریز ناپذیر است و دیگر رسانه ها به معنای سنتی كاركرد لازم را نخواهند داشت.

1400/09/29
|
13:24

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،محسن سوهانی مدیر كل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش در دومین همایش سالانه هفته پژوهش كه به همت معاونت پژوهشی دانشگاه معماری و هنر پارس برگزار شد در مورد ضرورت تحول و هم افزایی ساختاری در برنامه های رادیو و تلویزیون گفت : در اوایل قرن بیستم ، گسترش رسانه هایی مانند رادیو باعث شد كه زمینه جدیدی در مطالعات علوم انسانی شكل بگیرد وچند دهه ای است كه توجه مبنای فضای دانشگاهی نیز به دانش های میان رشته ای و مهارتی معطوف شده است و نیاز به شناخت و مطالعات چند وجهی و دانش مهارتی دارد.
وی افزود: بحث دوم توجه به سیر تكامل رسانه ها است ، با اختراع الفبا حتی قبل از آن شكل های ارتباط میان فردی كه آدم ها آموختند باعث شد تا وارد كهكشان ارتباطی با همنوعان و جهان پیرامون بشوند و این روند با اختراع دستگاه چاپ توسعه بسیاری پیدا كرد تا به جایی رسید كه با اختراع رادیو در 1920 دنیای ارتباط الكترونیك شكل گرفت و این سیر روند ارتباط انسانی و تقابل و تعامل را در سطح فرهنگ ها شكل داد البته از زمان ظهور اینترنت قواعد بازی عوض شد و بعد از آن رادیو و تلویزون در این تقسیم بندی جزو رسانه هایی قرار می گیرند كه نقش چشمگیری داشتند.
سوهانی تأكید كرد : در گذشته رسانه، پدیده ای یك سویه بود به عبارتی رادیو و تلویزون رسانه های یك طرفه بودند و نقش و كاركرد خاص خودشان را داشتند اما از زمان ظهور اینترنت مخاطب ما جایگاهش در حد كاربر ارتقا پیدا كرد و در واقع با مخاطب كاربر فعال طرفیم و دیگر مفهوم مدیریت رسانه به معنای سنتی بی معنا است .
وی خاطر نشان كرد : اگر رسانه ای تعامل نداشته باشد محكوم به نابودی است چرا كه تحول و نوآوری جزو جدایی ناپذیری از ذات زندگی بشریست. به خصوص علوم انسانی كه علوم خلاقی و آفرینشگر است.
وی افزود: به عنوان مدیران و فعالان تولید رسانه و حوزه های فرهنگی باید به فكر هم افزایی های ساختاری آفرینش و قالب های نوظهور باشیم .ما در رادیو نمایش و اداره كل هنرهای نمایشی رادیو یك اتاق فكری را تشكیل دادیم تا با هم اندیشی و طراحی قالب ها و ساختارهای نوین بتوانیم در دوران جدید به توسعه و جذب مخاطب برسیم .
سوهانی همچنین از دو ژانر نوظهور در عرصه رادیویی نام برد و گفت یكی از این ژانرها رادیو پلاس و همان رسانه صدا پایه خلاق است كه سنتی نیست وتوانستیم با هم افزایی از مدیوم های مختلف هنری و رسانه ای این رسانه را تقویت كنیم ، یعنی در آن از نمایش رادیویی ، تاتر عروسكی ،مستند، رادیو تأتر و از فضای مجازی هم بهره گرفتیم و ژانر و با نگاهی به روایت ارادتمند جانی دالر به قصه ارادتمند آقای خاص رسیدیم كه هم زمان از رادیو نمایش و شبكه نسیم پخش شد.همچنین توانستیم با بهره گیری از فرهنگ غنی خودمان آیین ها سنت ها وآنچه در دایره هویت ایرانی است ، نمایش رادیویی تخت ترنا را بر اساس ترنا بازی خلق كنیم كه مخاطب در آن نقش فعال داشت.
مدیر رادیو نمایش در پایان گفت: ایران از سال های دور تا به امروز از قطب های مهم نمایش های رادیویی است و گنجینه ای از بهترین هنرمندان را در این زمینه داریم .
شاید در گذشته رادیو در فضای رسانه به نظر كمرنگ آمده اما امروزه دامنه كاركرد آن به لحاظ تمركزبخشی، خیال آفرینی و نامحدود بودن عرصه خلاقیت بسیار مهم است.

دسترسی سریع