دست پر رادیو نمایش برای نوروز 1401 و ماه مبارك رمضان از "عبدل بیتل رستگار می شود" تا "شمس و طغری"

محسن سوهانی، مدیركل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش،از تولیدات نوروز 1401 و ماه مبارك رمضان شبكه رادیویی نمایش خبر داد.

1400/12/17
|
11:18

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، سوهانی گفت: با آغاز عید نوروز، كنداكتور رادیو نمایش حال و هوای ویژه ای به خود خواهد گرفت و از میان برنامه ها و قطعات خاص طنز موسیقایی گرفته تا ویژه برنامه ها و نمایش های رادیویی جذاب و متفاوت، با دستی پر به استقبال سال و سده ی جدید خواهیم رفت.
وی در مورد ویژه برنامه سال تحویل رادیو نمایش گفت: برای سال تحویل از ساعت 17 الی 19 برنامه ی "ترنج"، با اجرای: امیر زنده دلان، پیمان قریب پناه و سمانه مبلغ حسینی و باحضور گروه نوازندگان موسیقی و جمعی از شخصیت های مطرح سینما،تلویزیون و موسیقی، اوقات خوشی را برای شنوندگانمان رقم خواهد زد. هم چنین در ایام تعطیلات نوروز، ویژه برنامه های مختلفی از جمله: "پرنیان: (جُنگی شاد و مفرح)، "روحوضی": (مروری بر سنت نمایش ایرانی تخت حوضی یا سیاه بازی با پخش گزیده ای از نمایش های منتخب این گونه)، هفت سینستان: (در قالب روایت سفر زوجی سالمند، به شكلی نمایش گونه نگاهی دارد به آئین ها، سنت ها و نمایش های نوروزی در نقاط مختلف مختلف سرزمین پهناور ایران)، آوا درام: ( مروری بر ترانه ها و آواهای فارسی با مضمون بهاری از زبان استاد رشید كاكاوند)، پاضربی: (بازخوانی ترانه های عامیانه نوروزی تهران قدیم در سبك پاضربی)، گنجینه: (معرفی جمعی از پیشكسوتان هنرهای نمایشی كشور از دهه ی ده خورشیدی تا به امروز) و برنامه ی "شب آرام" با اجرای امین زندگانی را روی آنتن خواهیم داشت.
سوهانی در مورد سریال های نمایش رادیویی افزود: به مناسبت نوروز نمایش های رادیویی جذاب و متنوعی را تدارك دیده ایم كه عمدتا درونمایه ی طنز دارند. از جمله: "مضحكه ی هملت"، "ماشین دودی"، "نوبهار"، "از برلین تا الیمالات"، "مروارید"، "بی بی ترنج"، "خونه ی خاله"، "روزنامه ی سفر میمنت به كانادا" و "عبدل بیتل رستگار می شود".
به عنوان مثال: نمایش رادیویی "عبدل بیتل رستگار می شود"، همان طور كه از عنوانش پیداست یك طنز خاص برای پخش در ایام نوروز است. داستان در مورد تحول شخصیتی یك جوان غربگرا از خواننده های كافه كاباره ای زمان شاه است كه به دلیل علاقه اش به گروه موسیقی بیتل ها و ظاهرش كه شبیه آن ها درست كرده به عبدل بیتل معروف شده. در نهایت اتفاقات جریان انقلاب اسلامی در نوروز 1357 منجر به تحول شخصیتی و شهادت او طی حادثه ای برای نجات جان یك كودك می شود. حالا بعد از چهار دهه روح عبدلبیتل به خواب نویسنده این نمایش رادیویی آمده و یقه اش را گرفته كه: {چرا هر وقت حرف شهید می شود فقط از سیدا و حاجیا می نویسید؟! بابا ناسلامتی ماهم شهیدیما. قصه ی زندگی منو بنویس…}
یا مثلا "مضحكه ی هملت" طنزی در قالب سنت نمایش ایرانی تخت حوضی یا به تعبیری سیاه بازی، به نویسندگی و كارگردانی محمد پورحسن، تهیه كنندگی چهره ی ماندگار و پیشكسوت رادیو محمد مهاجر و ایفای نقش بازیگران شاخصی چون رضا عمرانی و جواد پیشگر است.
سوهانی ادامه داد: بلافاصله پس از تعطیلات نوروز وارد ماه مبارك رمضان می شویم و علاوه بر ویژه برنامه های سحرگاهی "فصل وصل" با اجرای پیشكسوتان محبوب رادیو، اساتیدی چون امیر نوری و مریم نشیبا و افطارگاهی "همسفره" در قالب جذاب و تلفیقی برنامه-نمایش زنده كه سال گذشته نیز به روی آنتن رفت و با استقبال گسترده ی مخاطبان مواجه شد، تا جایی كه برخی در مقابل ساختمان ارگ می ایستادند تا بازیگران را از نزدیك ببینند، دو سریال نمایشی رمضانی هم تدارك دیده ایم.
مدیر رادیو نمایش در مورد خط داستانی برنامه-نمایش "همسفره" توضیح داد: داستان در مورد یك جوان تحصل كرده از خانواده ای اصیل است كه با یك خانم خارجی فارغ التحصل زبان و ادبیات فارسی، در خارج از كشور ازدواج كرده و زندگی می كند. مادر این جوان كه به تازگی فوت كرده وصیت كرده پسرش طبق سنت دیرین خانوادگی در شب های ماه مبارك رمضان سفره داری كند! این زوج جوان برای انجام وصیت مادر به ایران می آیند و در خانه ی قدیمی و بزرگ مادری كه یك زن و شوهر بانمك سرایداری اش را بر عهده دارند ساكن می شوند و هر شب شخصیتی را برای افطار دعوت می كنند...
سوهانی درباره ی سریال های رمضانی اداره كل هنرهای نمایشی رادیو گفت: مجموعه های مختلف و متنوعی را در دست تولید داریم كه از بینشان دو اثر ویژه و شاخص ترند. یكی "حسین كرد شبستری" و دیگری : "شمس و طغرا".
"حسین كرد شبستری" یكی از معروفترین داستان های ادبیات عامیانه ی ایران است كه در عصر صفوی و قاجار، در شب های ماه مبارك رمضان نقل می شده. روایت های مربوط به پهلوانان و عیّاران، محبوب ترین داستان های شفاهی عامه در ایران هستند و حكایت جذاب حسین كرد شبستری در زمره ی محبوب ترین آن هاست .
"شمس و طغری" نیز نمایشی بر اساس نخستین رمان فارسی است كه داستان جذاب و پر فراز و نشیبش در دوره ی قاجارتوسط محمدباقر میرزا خسروی با درونمایه ای عاشقانه و عیاری و پهلوانی نوشته شده و داستانش در‌ دوران‌ بیست‌ و چهار ساله ‌ای‌ از قرن‌ هفتم‌ و مصادف‌ با دوران‌ پرآشوب‌ مغول می گذرد.
مدیر كل هنرهای نمایشی رادیو افزود: به مناسبت عید سعید فطر نیز، ویژه برنامه ی "تخت ترنا" را روی آنتن خواهیم داشت. این اثر نخستین نمایش رادیویی اینتراكتیو(تعاملی) در جهان است كه سال گذشته برای اولین بار از رادیو نمایش پخش شد. در روند تخت ترنا كه نامش نیز از سنت ایرانی ترنابازی در شب های ماه مبارك رمضان الهام گرفته شده، مهمانی در یك نمایش بداهه و تعاملی حضور خواهد داشت و پایان قصه را نیز مخاطبان با رای و نظر خود رقم می زنند.

دسترسی سریع