*خانه ی پدری رسانه ی ملی*

ارگ كهن سال رادیو، پیر پرنیان اندیش هنرمندی است كه حدود هشتاد سال پیش در قلب تهران و جوار كاخ گلستان سكنی گزید تا در مقام رسانه ای گرم و صمیمی صدای شیوای هویت ملی و نبض تحولات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... ایران زمین باشد.

1401/12/24
|
07:49

گرچه تاسیس رسمی رادیو در ایران، 4 اردیبهشت 1319 و در محل بیسیم قصر(حوالی سیدخندان) كه برای كاربرد مخابرات نظامی راه اندازی شده بود اتفاق افتاد، اما سنگ‌ بنای ارگ رادیو سال 1317 و زمانی گذاشته شد كه با تخریب بخش هایی از میراث فرهنگی كاخ گلستان به بهانه نوسازی در زمان پهلوی اول، قسمتی نیز به احداث ساختمانی برای اداره كل انتشارات و تبلیغات وزارت اطلاعات وقت، كه آن زمان مسئولیت تاسیس و اداره ی رادیو(به عنوان یك فناوری و رسانه ی نوظهور و بسیار مهم كه از 2 مهر 1313 به تصویب هیات وزیران رسیده بود) را برعهده داشت، توسط شركت پیمانكار آلمانی "هوختیف"(HOCHTIEF)اختصاص یافت.
اما فرآیند ساخت و ساز بر اثر وقایع مختلف سیاسی چون ماجرای 1320، اشغال ایران توسط متفقین و حواشی اش سال ها به طول انجامید. در نهایت این مجموعه در سال 1327 به بهره برداری رسید تا پذیرای تشكیلات تولید و پخش رادیو از عمارات كلاه فرنگی واقع در بی سیم قصر باشد.
حالیا پس از پشت سر گذاشتن دهه ها، بر اثر جفای روزگار، هویت بناهای این پردیس تاریخی و موزه زنده كه حكم خانه ی پدری رسانه ی ملی را دارد و یاد و خاطر بسیاری از بزرگان و نامداران فرهنگ و هنر ایران زمین را در قلب و خاطر خویش ثبت كرده، رو به افول و فراموشی بود. بنابر این به لطف حمایت های بی دریغ معاون محترم رسانه ی ملی دستی بر سر و رویش كشیدیم و ضمن تغییر سردرها، بر سینه ی هر ساختمان یك تابلوی شناسنامه شامل تاریخچه و هویت میراث فرهنگی اش نصب كردیم: از ساختمان مدیریت با معماری و پیشانی خاص و ویژه اش و ساختمان خبرگزاری پارس كه زمانی نقش خبرگزاری صدا و سیما را ایفا می كرد گرفته تا استدیو هشت یكه و بی بدیل. این قدیمی ترین استدیوی فعال رسانه ملی كه با ظرفیت 300 نفر-صندلی طراحی شده بود، از همان ابتدا برای تولید نمایش های رادیویی و كنسرت های موسیقی مورد استفاده قرار گرفت و برنامه های شاخص و خاطره های ماندگاری چون: داستان شب(یكی بود، یكی نبود)، مسابقه بیست سوالی، سلسله برنامه های موسیقی گل ها(با اجرای بزرگانی چون زنده یاد غلامحسین بنان)، صبح جمعه با شما و...، همچنین اذان استاد موذن زاده اردبیلی در آن ضبط شد. بسیاری از هنرمندان، موسیقیدانان و چهره های ماندگار هنرهای نمایشی كشور در دل این بنا هنرنمایی كرده اند و برای نسل های مختلف مردم ایران خاطره ساخته اند.
نام های بلند و پر آوازه ای كه سال ها و دهه ها عاشقانه به اداره كل هنرهای نمایشی رادیو هویت بخشیده اند، پس به نشان افتخار بر روی پلاك هایی بر سینه ی این استدیوی پر قدمت و خاطره ساز نصبشان كردیم تا یاد و خاطرشان ماندگار شود.
یكی از مهم‌ترین اركان هویت محوری، پاسداشت سرمایه های انسانی و یاد و خاطر گذشته ایست كه چراغ راه آینده است...

محسن سوهانی
مدیركل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش

دسترسی سریع