رونمایی از نمایش رادیویی شرح صدر با محوریت زندگی امام موسی صدر

مراسم رونمایی از نمایش رادیویی «شرح صدر» با حضور حورا صدر فرزند امام موسی صدر ، محسن سوهانی مدیركل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش و هنرمندان نمایش رادیویی «شرح صدر» در موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار شد.

1402/07/16
|
12:12

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، محسن سوهانی مدیر كل هنرهای نمایشی رادیو در این مراسم گفت: به نظرم اندیشه، روش و منش امام موسی صدر، همان گونه كه توانست جامعه چندفرهنگی و چندپاره لبنان را به وحدت و انسجام برساند، می تواند شاه كلیدی برای حل تعارضات در مناسبات و معادلات پیچیده جهان امروز باشد.
وی افزود: لبنان كشوری چند فرهنگی است و امام موسی صدر توانست با هنرمندی تمام طی 19 سال در مقام رهبر شیعیان لبنان آن جامعه چند پاره را بر مبنای گفتمان تشیع به همگرایی برساند.
مدیر رادیو نمایش تأكید كرد: تفكر جامع الاطراف كه از اقتصاد تا عرفان و از مقاومت و نبرد تا صلح و مدارا را در برمی گیرد، منش انسان مداری والای دینی در برابر اومانیسم غربی و روش توام با تعامل اثربخش امام موسی صدر چه در عرصه حكمرانی، رشد و توسعه و چه در حوزه رسانه، ارتباطات و فرهنگ آموزه های بسیاری دارد..
مدیر رادیو نمایش اذعان داشت : در ساخت مجموعه نمایشی ده قسمتی « شرح صدر» هنرمندان رادیو نمایش بسیار ویژه و حرفه ای عمل كردند كه امیدوارم مورد توجه قرار گرفته باشد.
در ادامه حورا صدر مدیر موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر افزود: به نظرم در تولید این اثر كار از حد موظف خود خارج شده بود و علاقه دوستان در انجام آن كاملا معلوم است.یكی از نگرانی های من شعار زدگی در كار بود كه خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.
وی ادامه داد: در ابتدای كار نگران بودم كه كار خوب در بیاید و سطحی نباشد و اینكه شعار زده نشود. چون من نمی خواستم تصویر مقدسی از پدرم ارائه شود چرا كه ایشان آدمی زمینی است وباید آنچه كه واقعیت هست گفته شود اما در نهایت با هنرمندی عوامل این نمایش كار قوی ساخته شد.
صدر خاطر نشان كرد:در دوران كودكی ام و در خانه پدری شنونده رادیو ایران بودم ، آن زمان بعضی از نمایش ها را از رادیو می شنیدیم و حال و هوای خوبی داشت چرا كه فضای خانه ما ایرانی بود اگر چه این روزها چندان شنونده رادیو نیستم اما اگر فرصت شود و آن را گوش بدهم لذت می برم.
فرزند امام موسی صدر تأكید كرد : با سهیلا خدادادی نویسنده نمایش رادیویی « شرح صدر» دو سه جلسه، حضوری درباره كار صحبت كردیم و بعد ارتباط بیشتر از طریق خانم ادیب با ایشان بود كه فایل ها را برای من می فرستادند و من نظراتم را ارسال می كردم.
در ادامه زهرا ادیب مسوول كتابخانه مركز اسناد موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر در این باره افزود: ارتباط با رادیو نمایش بسیار جالب بود، صبوری و همدلی كه سهیلا خدادادی نویسنده اثر با ما داشتند آنچنان به وجدم آورد كه مطالب زیادی را برایشان ارسال كردم و باید بگویم این كار با هنرمندی بچه های رادیو نمایش بسیار شنیدنی شد.

همچنین در این مراسم سهیلا خدادادی نویسنده نمایش رادیویی «شرح صدر» گفت: در تمامی این قسمت ها جنبه های شخصیتی امام موسی صدر را كه پنهان بود برای مخاطب پیدا كردم، اینكه ایشان با تمام مشغله های سیاسی كه داشتند از خانواده غافل نبودند.
در ادامه مینو جبارزاده كارگردان نمایش رادیویی «شرح صدر» افزود: نكات برجسته اخلاقی امام موسی صدر و اینكه ایشان به هر آنچه كه می گفتند عمل می كردند برای همه ما ارزشمند بود چرا كه امام موسی صدر برای سعادت انسان ها فراتر از مرزو ملیت عمل می كرد و فقط به انسان بودن فكر می كرد.
وی تأكید كرد: تعداد بازیگران این كار زیاد بود و خوشبختانه آقای سوهانی مدیر رادیو نمایش قبول كردند و كار ویژه دیده شد.
زهرا عبدالله زاده تهیه كننده نمایش رادیویی « شرح صدر» نیز در این باره گفت: برای تهیه این كار نزدیك به شش فیلم سینمایی دیدم . فیلم های مختلف از لبنان كه بتواند مرا با آن فضا و نوع موسیقی هایی كه در آن برنامه استفاده كنم آشنا كند.
.
حمید یزدانی به نمایندگی از بازیگران تأكید كرد : متن قابلیت های خوبی داشت و بسیار روان بود و حساسیتی هم كه كارگردان این كار خانم جبارزاده داشتند بر غنای آن افزود.
در پایان امین رهبر مدیر دفتر ادبیات نمایشی رادیو نمایش افزود: این كار دغدغه دلی مدیر رادیو نمایش و مدیر رادیو فرهنگ بود و برای نگارش آن می بایست نویسنده ای را پیدا می كردم كه همراه و نخبه باشدو خانم سهیلا خدادادی جز معدود نویسندگانی هستند كه هر دو را دارند و انصافا كه در بخش اجرا بهترین های رادیو نمایش حضور داشتند، از طرفی همكاری دكتر سوهانی مدیر رادیو نمایش كه كار را ویژه دیدند باعث شد تا اثر قابل قبول و شریفی تولید شود.
در پایان این مراسم از نمایش رادیویی شرح صدر رونمایی شد.

دسترسی سریع