احترام برومند مطرح كرد:والدین برای كودكان خود قصه بخوانند

احترام برومند مجری و هنرمند پیشكسوت در گفتگو با برنامه «استودیو هشت» رادیو نمایش از جای خالی قصه و قصه گویی در رادیو و تلویزیون سخن گفت.

1399/10/17
|
16:09

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، احترام برومند مجری و هنر پیشكسوت در گفتگو با برنامه «استودیو هشت» رادیو نمایش درباره اولین قصه از زندگیش كه بطور كامل در ذهنش مانده است، گفت: به هر حال زندگی هر شخصی سرشار از اتفاق‌های مختلفی است كه برایش رخ می‌دهد و هر اتفاقی می‌تواند یك قصه باشد اما قصه‌ای كه برای من جالب بود قصه به دنیا آمدن برادر كوچكم بود. آن زمان من 9 سال سن داشتم و در خوی زندگی می كردیم. این تصاویر برای من مثل یك فیلم سینمایی است چون زمستان خیلی سختی بود و قسمت جالب این ماجرا صبوریِ مادرم بود كه بعد از 5 بچه، حالا فرزند ششم خود را به دنیا آورده و از همه فرزندانش با صبوری و متانت مادرانه خود مراقبت می‌كند .

وی در جواب این سوال كه قصه به چه صورت نباید باشد، بیان كرد: من فكر می‌كنم كه در حال حاضر جای قصه و قصه گویی در رادیو و تلویزیون خالی است. قصه گفتن همیشه برای همه شیرین بوده و هست و موردی كه جالب است این است كه وقتی برای كودكان قصه می گوییم، آن‌ها حس انس و نزدیكی خاصی با طرف مقابلشان پیدا می كنند.

این هنرمند پیشكسوت ادامه داد: من همیشه به والدین توصیه می‌كنم كه زمانی را با كودكان خود تنها شوند و برایشان داستان‌های مختلف بخوانند چراكه كودكان قدرت تخیل زیادی دارند. همچنین اصلا اشكالی ندارد كه برای كودكان داستان هایی خوانده شود كه فانتزی و از واقعیت دور است و همینطور لازم نیست همیشه برایشان قصه های بسیار شاد و سرشار از اتفاق های خوب بگویند چراكه باید مقداری هم با واقعیت ها رو به رو شوند و بدانند كه یك مواردی در واقعیت وجود دارد كه ممكن است برای انسان شیرین و مورد علاقه نباشد .

این هنرمند پیشكسوت افزود: در كل هدف از قصه گفتن برای كودكان، آشنا كردن آن ها با مفاهیم انسانی است برای اینكه آن ها متوجه شوند تا چطور در اجتماع با اطرافیانشان، با طبیعت و محیط زیستشان برخورد داشته باشند و در نهایت درك كنند تا چطور خوب باشند .

این هنرمند در پایان در پاسخ به این پرسش كه اگر در موقعیت شهرزاد قصه‌گو قرار بگیرد چه داستانی را تعریف می‌كند تا جانش را نجات بدهد، بیان كرد: من به عنوان بهترین داستان، داستان «مهمان ناخوانده خانم فرجام» یا داستان «زیر كلاهك قارچ» را تعریف می كنم چراكه كه این داستان كاملا كودكانه و هدفش این است كه می خواهد به بچه ها یاد دهد تا برای نجات جان یكدیگر چطور باید بایكدیگر همكاری داشته باشند. همچنین هدف دیگر این داستان یاد دادن بخشندگی به كودكان است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع