مدیرعامل خانه تئاتر:دولت برای حل مشكلات تئاتر فقط وعده می‌دهد

تجمع اعتراضی هنرمندان تئاتر در مقابل مجلس شورای اسلامی، بهانه‌ای بود برای طرح مشكلات هنرمندان و بی‌تفاوتی‌های دولت به مشكلات هنرمندان كه به رغم وعده‌های متعدد بی‌سرانجام باقی مانده است.

1399/10/23
|
23:54

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: موضوع تجمع اعتراضی هنرمندان هنر‌های نمایشی در مقابل مجلس شورای اسلامی كه به منظور اعتراض به مشكلات صنفی و معیشتی برگزار شد، بازتاب‌های زیادی داشت.

شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر در گفتگو با برنامه «امروز تئاتر» رادیو نمایش درباره این تجمع گفت: «نیاز جمعی تئاتری‌ها توجه به مصالح انسانی و مدنی است. در هر جامعه‌ای دولت‌ها باید نیاز‌های اولیه انسان‌های آن جامعه را تمهید و درباره آن سیاستگذاری كنند. مقام معظم رهبری جمله مستقیمی برای رسیدگی و تأمین بیمه تأمین اجتماعی كسانی كه سركار نیستند، فرمودند.» گیل‌آبادی با اشاره به فرایند مطالبه‌گری اهالی تئاتر از ابتدای شیوع ویروس كرونا تاكنون افزود: «در 24 اسفند 99 اهالی تئاتر نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشتند كه رونوشت آن به آقای نوبخت و آقای روحانی داده شد و هیچ پاسخ مشخصی هم دریافت نكردیم. بعد از آن جلسات متعددی تشكیل شد و ششم فروردین 99 پیرو نامه به وزیر، نامه مستقیمی به آقای روحانی رئیس‌جمهور نوشتیم كه به دفتر ایشان و مشاور رسانه‌ای‌شان ارجاع دادند. این نامه در مرحله بعد به دفترشان و به سازمان برنامه‌ریزی و بودجه رسید و باز هم اتفاقی نیفتاد.»

وی خاطر نشان كرد: «ارسال نامه‌های متعدد منجر به تشكیل جلسه‌ای با معاون اول رئیس‌جمهور شد. در جلسه معاون اول، وی مستقیم دستور پیگیری دادند و من خود در جلسه افطاری این بحث را مطرح كردم و گفته شد كه بیمه هنرمندان سال بعد نباید تكرار شود، اما دوباره تكرار شد و مطمئن هستم با رویه فعلی دولت دوباره تكرار خواهد شد.» مدیر عامل خانه تئاتر با بیان اینكه لیستی از نیاز‌ها و مطالباتی داریم كه همه وقایع در آن درباره وضعیت تئاتر پیش‌بینی شده است، وجود دارد، عنوان كرد: «در چنین وضعی یا باید چشم‌انداز محتملی داشت یا باید به طور اقتضایی عمل كرد. مردم چه گناهی كرده‌اند؟! در حال حاضر وقت این است كه تصمیم جدی در این بخش گرفته شود.» لازم به یادآوری است در پایان تجمع اعتراضی هنرمندان هنر‌های نمایشی مقابل مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای از سوی حضار منتشر شد كه در آن درخواست‌هایی از جمله تخصیص بودجه حمایتی برای جلوگیری از تعطیلی تئاتر‌های خصوصی و همچنین تسهیلات بیمه و حقوق بیكاری برای هنرمندان تئاتر مطالبه شده است.

دسترسی سریع