مدیر رادیو نمایش : امیدوارم مجموعه ارگ به موزه زنده تبدیل شود

مدیر رادیو نمایش امیدوار است مجموعه ارك به موزه زنده تبدیل شود.

1402/02/03
|
14:57

در آستانه فرا رسیدن روز ملی رادیو، محسن سوهانی مدیر كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش ضمن تبریك فرا رسیدن سالروز تولد رادیو در ایران و روز ملی رادیو اظهار امیدواری كرد یكی از بناهای مهم و كهنسال پردیس ارگ معروف به ساختمان آرشیو هرچه سریع تر احیا، مرمت و به موزه تبدیل شود و مسوولیت آن بار دیگر به معاونت صدا و حوزه رادیو باز گردد.
به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش،مدیر رادیو نمایش دراین باره گفت: یكی از بناهای قدیمی و كهنسال مجموعه ی ارگ معروف به ساختمان آرشیو، محلی است كه برگ های مهمی از تاریخ خاطرات رادیو در آن رقم خورده. شامل بخش های مختلف از جمله برخی استودیوهای موسیقی كه محل ضبط برنامه معروف گلها بود و واحد ترانه و موسیقی رادیو كه نامدارانی مانند داود پیرنیا و امیرهوشنگ ابتهاج سال ها مدیریت آن را بر عهده داشتند. این ساختمان چه از نظر قدمت بنا و معماری و چه از نظر درونمایه و تاریخی كه به واسطه ی افراد، بزرگان و نامدارانی كه در آن رفت و آمد داشته اند پشت سر گذاشته، یك میراث فرهنگی توامان ملموس و نا ملموس گرانبهاست كه متاسفانه در دست تخریب و خطر ویرانی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: برخی تصمیم های مدیریتی به واسطه ی تغییر نفرات نا تمام می ماند و به آفت بی سرانجامی دچار می شود. در مورد این ساختمان نیز طی دوره های متفاوت ریاست سازمان صدا و سیما تصمیمات گوناگونی گرفته شد. نهایتا پس از فراز و نشیب مدیریت های اسبق، در زمان ریاست سابق قرار شد كه تبدیل به موزه رسانه ملی شود و مسوولیت آن نیز از عهده رادیو خارج و به حوزه ریاست سازمان و اداره كل روابط عمومی واگذار شد. اما این طرح نیز نا تمام ماند. با توجه به اینكه در این ساختمان دیگر سكونتی وجود ندارد و در مسیر تخریب و آستانه خطر ویرانی قرار گرفته جای توجه فوری دارد كه امیدوارم با عنایت خاصی كه ریاست محترم فعلی سازمان، جناب آقای دكتر جبلی به حفظ و توسعه ی میراث فرهنگی سازمان دارند، هر چه زودتر تصمیمی برای اولا احیا و مرمت تخصصی و ثانیا آینده ی آن گرفته شود. پیشنهاد بنده این است كه با توجه به پیشینه تاریخی اش تبدیل به موزه رادیو و مسئولیت راه اندازی و انجامش بار دیگر بر عهده معاونت صدا قرار گیرد تا آورده فرهنگی بسیار خوبی برای سازمان صدا و سیما داشته باشد. مجموعه ی ارگ شامل اداره كل هنرهای نمایشی و استدیوی پر قدمت و خاطره ساز هشت كه هم چنان فعال است، در كنار ساختمان آرشیو كه قابلیت موزه شدن را دارد، می تواند تبدیل به یك موزه زنده یا به قول فرنگی ها living museum شود تا با حضور مردم مشتاق رونق دوباره ای به مجموعه برگردد. اصلا همین استودیو هشت از ابتدا و با گنجایش سی صد نفر برای حضور مخاطب طراحی شد. در دهه های شصت و هفتاد شمسی و با وجود شرایط جنگی و زیر موشك باران، مردم برای تماشای نزدیك اجرای برنامه "صبح جمعه با شما" به این استودیو می آمدند و با حضورشان حال و هوای پر شوری به آن می بخشیدند. این اتفاق می تواند بار دیگر با حضور مردم در كنار هنرمندان نمایش های رادیویی و در قالب موزه زنده ارگ تكرار شود. هم چنین این فرصت می تواند محلی برای بهره گیری از ظرفیت ژانرهای خاص و مردمی تئاتر مانند: «تئاتر كاربردی»، «تئاتر در محیط»، «تئاتر میراث(موزه) و بازآفرینی فضای گذشته»
و... باشد. زمینه هایی تخصصی كه امروزه در دنیا از آن به ویژه برای آموزش و فرهنگ سازی استفاده ی های بسیاری می شود.

سوهانی در ادامه و مورد نمایش های رادیویی افزود: هشتاد و سه سال از تاسیس رادیو در ایران می گذرد. در این رهگذر از سال 1321 شاهد ظهور نمایش های رادیو به عنوان یك قالب جذاب، خیال انگیز و الهام بخش برای طیف گسترده ای از مخاطبانمان بوده ایم اما از سوی دیگر در این سیر تاریخی زمینه های گوناگون اجتماعی، ابزار رسانه ای و به فراخور آن فرهنگ مصرف و ذائقه ی مخاطب نیز دچار تحولات عمیق و جدی شده اند، در نتیجه ما نیز باید متناسب با شرایط و زمینه های روز به فكر نو آوری باشیم. البته این به آن معنا نیست كه از سنت های میراث گرانبهای نمایش های رادیویی كه امانت دار هستیم چشم پوشی كنیم .
وی گفت : در مجموعه اداره كل هنرهای نمایشی رادیو ورادیو نمایش كه یكی از قدیمی ترین بخش های سازمان صدا و سیما و معاونت صدا است وظیفه سنگینی داریم. از یك سو بایستی آن میراث فرهنگی كه از گذشتگانمان به ارث رسیده را حفظ كنیم و پاس بداریم و از سوی دیگر به شرایط روز مخاطب امروزی به ویژه نسل جوان و زمینه ها و عرصه های نو ظهور و افق های آینده چشم داشته باشیم تا بتوانیم با خلاقیت و نوآوری و استفاده از بسترهای جدید ارتباطی همچنان شاهد رشد، نمو و بالندگی نمایش های رادیویی باشیم. البته بخش مهمی از این میراث فرهنگی پیشكسوتانمان در ارگ شامل مجمعی از بزرگان فرهنگ و هنر كشور هستند. این افتخار بزرگی است كه بتوانیم پاسدار این عزیزان باشیم.
مدیر رادیو نمایش خاطرنشان كرد: سعی كردیم به صورت سالانه و به رغم محدودیت هایی كه در بودجه وجود دارد، نگاه و رویكرد تخصصی و علمی و برنامه ریزی راهبردی در زمینه های مختلف در حوزه مدیریتی داشته باشیم كه متاسفانه جوابگوی ایده آل های ما نیست ولی به رغم اینها تلاش داریم در حد وسع مالی موجود ضمن بهترین و بهینه ترین بهره برداری مسیر رو به رشد را پیش ببریم. در این خصوص بسیار پژوهش محور پیش رفتیم و ارتباط مستمری با نهادهای علمی و دانشگاهی داشتیم و سعی كردیم یك مدیریت رسانه راهبردی، علمی، تخصصی، برنامه محور و پژوهش محور را برای تحقق اهداف در پیش بگیریم.
سوهانی تأكید كرد: رادیوهمچنان با ویژگی های خاص و متمایزش قلب تپنده رسانه است. سال ها قبل از اینكه بستر وب و اینترنت به وجود بیاید اولین رسانه تعاملی بوده است، به خصوص نمایش رادیویی چرا كه مخاطب نمایش رادیویی خود یك كارگردان بالفعل است كه در ذهن خود تصویر سازی می كند، بازیگر انتخاب می كند، طراحی صحنه و لباس و دكور انجام می دهد و دنیایی را مجسم می كند كه در تلویزیون و رسانه های دیداری بر عهده كارگردان است. این امكان خاص خیال انگیز باعث می شود كه رادیو و نمایش رادیویی ظرفیت های خاص و استثنایی داشته باشد كه رقیبی نتواند جایش را بگیرد.
اما وقتی از رسانه صحبت می كنیم این یك مفهوم كلان است و باید بپذیریم كه در عصر حاضر و معادلات رسانه ای امروز حتی عصر تلویزیون هم به سر آمده. فضای مجازی و رسانه های وب محور مخاطب فراگیرتری پیدا كرده و همین مورد سبك مصرف مخاطبان را تغییر داده است .
وی ادامه داد : این عصر اصطلاحا عصر تقاطع یا تقابل رسانه ای(cross media) تلقی می شود. یعنی رسانه ها باید هم افزایی بكنند، در تعامل اثرگذارتر با مخاطب پیش بروند و رادیو هم غیر از این نیست. البته در معاونت صدا این سیاست تحت عنوان رسانه خلاق صدا پایه به جد دنبال می شود.
مدیر رادیو نمایش افزود: در حال حاضر ما در رادیو نمایش و مجموعه اداره كل هنرهای نمایشی رادیو توجه ویژه ای به عرصه های وب محور، تولید پادكست و ژانرهای نوین میان رشته ای داریم. در این خصوص طی دو سال اخیر تجربه های بسیار خوبی داشتیم. از جمله: تولید نمایش های اینتراكتیو به عنوان اولین نمونه جهان ، طراحی و تولید ژانر رادیو پلاس ،آثاری در مشاركت با تلویزیون در عرضه برای فضای مجازی و... مثلا برنامه امسالمان در ژانر رادیو پلاس كار نو آورانه ای بود كه علاوه بر نسخه صوتی رادیویی در بستر ایران صدا نیز به صورت تصویری پخش شد. این ها تجربه های نویی هستند كه ما با افتخار انجام دادیم و باید قدم به قدم آن ها را كامل كنیم.
سوهانی اظهار كرد: آرزویم این است كه در رادیو موانع ساز و كارهای مالی و اداری برداشته و مطالباتی كه همكاران دارند محقق شود تا بتوانیم ضمن حفظ سرمایه گرانقدر میراث فرهنگی به ویژه سرمایه انسانی از ظرفیت های ارزشمند رادیو این عرصه درخشان و قلب تپنده و پر انرژی رسانه بهره مند شویم و افق های درخشانی را برای آن رقم بزنیم.
مدیر اداره كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش در پایان گفت: در روز ملی رادیو ویژه برنامه های متنوعی همچون «صدای مردم» ساعت 8:30،«استودیو هشت» ساعت 18:15 و«مبارك باد» ساعت 20 و 4 صبح برای پخش از آنتن رادیو نمایش در نظر گرفته شده است تا همراه با مردم كه بزرگترین حامی رسانه هستند یاد و خاطره روز ملی رادیو گرامی داشته شود.

دسترسی سریع